Oğul Ekrem’in artık evlenme yaşı gelmiş de geçmiştir bile; araya aracılar konur, aynı sokakta Bakkal Memet’in beş kızından ikincisi olan Gülgün, Allah’ın emri Peygamber’in kavliyle istenir. Tek evlada güzel bir de düğün yapılır. Tek çocuk olmanın getirdiği sorumlulukla esnaf olmanın zorluğunu yıllarca hem ustalık hem de tezgahtarlık yaparak bıkmadan, yorulmadan omuzlarında taşıyan Ekrem Usta’nın en büyük yardımcısı hanımıdır. Çeşitleri arttırarak şuruplu tatlılara, limonata ve şırayı da eklerler.

Gün gelir ürünler yetişmez olur. En güzel işi kış aylarında tütün satımında kazanırlar. Alaçatılılarla, çevre köylerden gelenlerin beğenisini kazanan Revani, Kara
helva, Çeşme’den buz fabrikasından alınan tahta fıçının etrafına kırılarak tuzla salamura edilen buzun ortasına oturtulan ve kayışla döndürülen makinanın bakır kazan içindeki dondurması, yine Hasan Usta’nın yaptığı zamanın buzdolabında (içine kalıp buzların konulduğu odacık) soğutulan muhallebi, limonata ve şırası ile çevresinde meşhur olur.

Zaman içerisinde Ahmet Yar marka dondurma soğutucusundan sonra oğlu Hasan’ın doğumundan bir yıl sonra yine aynı markanın vitrinli buzdolabı alınır.  Helvalar da odun ateşinden, zamanın modern mazotlu makineleriyle yapılmaya devam edilir.

Stok Bildirimi Ürünümüz için stok girişi yapıldığında belirttiğiniz e-posta adresinden bilgilendirileceksiniz.